A sörök után édesebb vizekre evezve...
Ha egyetértesz a címben található kijelentéssel, akkor blogunk a héten kedvezni fog Neked!
Kövess minket és tudj meg többet kedvenc édességedről! :)
Eredet
Nem árulok el nagy titkot azzal, ha azt mondom, hogy a csokoládé alapanyaga a kakaóbab, azonban menjünk vissza egy kicsit a történelembe, és nézzük meg, honnan is indult el a térhódítása ennek a mennyei édességnek!
A kakaóbab a forró égövben található területeken, az egyenlítő mentén terem. Tudományos neve Theobroma cacao, azaz az istenek eledele. Már Kolombus Kristóf is kóstolta a kakaóbabból készült italt Guanja szigetén, de a kakaó valódi felfedezőjének Hernán Cortés, spanyol hadvezért tekintik. Cortés a 16. század elején Mexikóban járt, ahol megkínálták az italból, és ennek következtében felismerte a kakaó azon élettani hatásait, amelyek hasznosnak bizonyultak, mint például az éberség, frissesség. Felismerve a termésben rejlő potenciált, a hadvezér kakaóbabot szállított az európai kontinensre, így indulhatott el a kakaó terjedése Európában. Kezdetben italként fogyasztották a csokoládét, később pedig megjelentek az első bonbonok, amelyek az arisztokrácia körében presztizsterméknek számítottak.
A kakaó útja a termőföldtől asztalunkig
A kakaó rögös útja a kakaófa termésének szüretelésével veszi kezdetét, amely május és október hónapban esedékes. Ezt követően a gyümölcsökből kiszedik a gyümölcshúst és a kakaóbabokat, ezeket kb. 6 napig érlelik, majd kiszárítják (optimális esetben természetes úton). A szárított babok osztályozása és pörkölése nagyon fontos pontja a folyamatnak, ez alapvetően meghatározza a kakaó ízét. A következő lépés a babok összezúzás és a magok kinyerése, amelyeket később apróra őrölnek, így kakaófolyadékot kapnak. A folyadékot ezután lehűtik, és ebből születik meg a kakaómassza. A folyamat innentől végterméktől függően eltérő irányokat vehet, ha csokoládé elkészítése a cél, akkor kakaóvaj segítségével finomítják a masszát tovább.
Ez csak egy kis ízelítő a csokoládék világából. Ha szeretnétek többet megtudni a kézműves csokoládékról és azokról a budapesti helyekről, ahol mennyei bonbonokat és forrócsokoládékat fogyaszthattok, akkor tartsatok velem a továbbiakban is!
’Édes’ hetet kívánok mindenkinek! :)